Conference League: Πρώτες Φέγενορντ, Ρεν και Κοπεγχάγη, ήττα-σοκ για την Τότεναμ

Conference League: Πρώτες Φέγενορντ, Ρεν και Κοπεγχάγη, ήττα-σοκ για την Τότεναμ

Την πρώτη θέση στους ομίλους τους, που δίνει απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, εξασφάλισαν οι Φέγενορντ, Ρεν και Κοπεγχάγη μετά το δεύτερο σκέλος της 5ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Η Φέγενορντ απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Σλάβια Πράγας (αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες απ’ το 36′ μετά την αποβολή του Τιλ) και «κλείδωσε» την πρωτιά στον 5ο όμιλο, ενώ η Ρεν μολονότι έχασε μέσα απ’ τα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Φίτεσε (από το 3-1, ισοφαρίστηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων) θα κόψει πρώτη το νήμα στον 7ο όμιλο, μετά την ήττα-σοκ της Τότεναμ από τη σλοβενική Μούρα (2-1, με γκολ στο 94′).

Οι Λονδρέζοι μάλιστα κινδυνεύουν πλέον άμεσα με αποκλεισμό απ’ τα play offs του Europa Conference League, εφόσον η Φίτεσε νικήσει την αποκλεισμένη Μούρα στην Ολλανδία, ακόμη κι αν οι ίδιοι νικήσουν τη Ρεν (υπερτερεί στην ισοβαθμία η ολλανδική ομάδα)!

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, έχασε πλέον την «επαφή» με την πρωτιά κι όντας ισόβαθμος με τους Σλοβάκους (με δύο ισοπαλίες στα μεταξύ τους παιχνίδια), θα χρειαστεί να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σλόβαν (παίζει εκτός με την Κοπεγχάγη) την τελευταία αγωνιστική (ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς) ή να σημειώσει δύο περισσότερα τέρματα από την ομάδα του Βάις, για να την προσπεράσει στη διαφορά τερμάτων και να βγει 2ος, μπαίνοντας στα play offs.

Αναλυτικά:

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Ελσίνκι (Φινλανδία) – Αλασκέρτ (Αρμενία) 1-0 (48΄ Τανάκα)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – ΛΑΣΚ Λίντσερ (Αυστρια) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Μακάμπι Τελ Αβίβ 10

Λίντσερ 10

Ελσίνκι 6 -5αγ.

Αλασκέρτ 0 -5αγ.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανόρθωση (Κύπρος) – Γάνδη (Βέλγιο) 22:00

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – Παρτιζάν (Σερβία) 1-0 (44΄ Μίλερ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Γάνδη 10

Παρτιζάν 7 -5αγ.

Φλόρα Ταλίν 5 -5αγ.

Ανόρθωση 2

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρόμα (Ιταλία) – Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) 22:00

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Μπόντο Γκλιμτ 8

Ρόμα 7

Ζόρια Λουχάνσκ 6

ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ράντερς (Δανία) – Κλουζ (Ρουμανία) 22:00

Γιάμπλονετς (Τσεχία) – Άλκμααρ (Ολλανδία) 22:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Αλκμάαρ 10

Γιάμπλονετς 5

Ράντερς 4

Κλουζ 1

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Σλάβια Πράγας (Τσεχία) – Φέγενορντ (Ολλανδία) 2-2 (12΄ Ολαγίνκα, 66΄ Κούχτα – 31΄, 90΄+3΄ Ντέσερς)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 0-1 (66΄ Ριέρσον)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)

Φέγενορντ 11

Σλάβια Πράγας 7

Ουνιόν Βερολίνου 6

Μακάμπι Χάιφα 4

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Κοπεγχάγη (Δανία) 0-4 (5΄ Γιοχάνεσον, 7΄ Λεράγκερ, 63΄ Μπόβινγκ, 73΄ Χόιλουντ)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) – ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)

Κοπεγχάγη 12

Σλόβαν Μπρατ. 8

ΠΑΟΚ 8

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Μούρα (Σλοβενία) – Τότεναμ (Αγγλία) 2-1 (11΄ Χόρβατ, 90΄+5΄ Μαρόσα – 72΄ Κέιν)

Ρεν (Γαλλία) – Φίτεσε (Ολλανδία) 3-3 (9΄, 39΄, 69΄ Λαμπόρντ – 41΄ Χούισμαν, 75΄ Μπούιτινγκ, 90΄ Οπέντα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)

Ρεν 11

Φίτεσε 7

Τότεναμ 7

Μούρα 3

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Καϊράτ (Καζακστάν) – Βασιλεία (Ελβετία) 2-3 (23΄ Λοβ, 56΄ Χοβνανισιάν – 45΄ Αρτούρ, 69΄ Ζεγκρόβα, 77΄ Κασάμι)

Καραμπάχ (Αζερπαϊτζάν) – Ομόνοια (Κύπρος) 2-2 (49΄ αυτ. Ψάλτης, 88΄ Αντράντε – 43΄ πέν. Ντούρις, 90΄ Γκόμες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)

Βασιλεία 11

Καραμπάχ 11

Ομόνοια 3

Καϊράτ 1

Ρεπορτάζ -Πηγή: Σύνδεσμος

Άλλα τελευταία άρθρα Κατηγορίας